A félreértések elkerülése végett szeretném tisztázni, hogy a belorusz konyha nem azonos az orosz konyhával, bár sok közös ételük van. Sokkal több hasonlóságot mutat az ukrán vagy a balti gasztronómiával. Azt nem vállalom, hogy minden finomságot leírok, de a kedvenceimet igen, hogy aki kedvet kap egy minszki sétához, tudja, mit keressen!
Nyáron a nagy kedvencem a holodnik, ami tejföllel - vagy diétázóknak kefirrel - készült hideg céklaleves. Valami isteni, konyhatündérnek sem kell lenned az elkészítéséhez. Odavagyok a salátákért és a halételekért, de a keményebb konyhához szokott magyarok se fognak panaszkodni, mennyei szalonnák várják Belaruszban. A halételek és a halkészítmények a mi árainkhoz képest töredék áron vásárolhatóak meg a közértekben vagy a halboltokban. Belarusz nem tengeri nagyhatalom, a környező északi országokból importálják a halat, vagy helyben tenyésztik, viszont Belaruszban dolgozzák fel.
Nemzeti étel a dránnyiki, amit mi, szabolcsiak lapcsánkának hívunk, nyelvész koromból még emlékszem néhány más megnevezésére: jepe, tócsni, berét, lepcsánka és társai. Építenek belőle kis tornyokat, ahol a lapcsánka-emeletek között húsos, halas, gombás töltelék rejtőzik. Nem a dránnyiki az egyetlen, krumpliból készült ételük. A belorusz klíma kevés zöldségnek vagy gyümölcsnek kedvez, a burgonya viszont nagyon jól érzi magát. A beloruszok állítják, hogy a krumplit 400 féle módon tudják elkészíteni. A burgonya mellett a bogyós gyümölcsök teremnek még meg nagy mennyiségben. Bár mindegyiket szeretem, téli kedvencem a homoktövis bogyójából készült tea. Mézzel, gyömbérrel, fahéjjal, naranccsal ízesítik, a savanykás, a gyömbértől kicsit csípős ital tényleg testet-lelket melegít a havas téli estéken.
A pirogokat (kelt tésztából sütött finomság) hússal, gyümölccsel, zöldséggel töltve ki ne hagyd! Desszertnek, ajándéknak az egyik legjobb a Kommunarka csokoládé, italnak a szigorúan gabonából készült vodka. És igen, van saját sörük is, a Lidszkoje. Megosztó ital, de én nyáron jól lehűtve nagyon szeretem az erjesztett italukat, a kvászt. Ebből is keressétek a helyit, vagy a Komarov piacon próbáljátok ki a frissen csapoltat!
A felsoroltakon kívül – bármilyen furcsán is hangzik – a barátaim a legjobban a belorusz vajnak örültek, ha ajándékba hoztam. Egybehangzó vélemény szerint olyan, mintha frissen köpülték volna.
Ha beülsz egy étterembe, amiben biztos lehetsz: minden frissen készül nagyon jó minőségű alapanyagból, nem túl bonyolult, de ízletes ételt kapsz, az adagok az itthon megszokottnál viszont kisebbek.
Cмачна есьці! (jó étvágyat belorusz nyelven:-))