"Főnök, itt ül egy hölgy, utasbiztosítást kötne, Minszkbe utazik, és állítja, hogy Fehéroroszország nem Oroszországban van!"
A fenti idézet 2018-ból származik, alig 27 évvel azután, hogy a Szovjetunió szétesett, és megszületett az önálló Belarusz. De ne ítélkezzünk elhamarkodottan, a biztosítási ügyintézők a világ számos pontján tanácstalanul vakargatják a fejüket, ha egy vállalkozó szellemű utas azzal fordul hozzájuk, hogy Minszkbe repülne, és utasbiztosításra van szüksége. A mai napig sokak meggyőződése, hogy Belorusszia Oroszországban van, valahol Szibériában, vagy ki tudja, pontosan merre is. Az is lehet, hogy csak egy orosz város.
Belorusz ismerőseim állítják, hogy a félreértés az ország nevének helytelen használatából adódik. A terület - a sztereotípiákkal ellentétben - csak 1795-ben került orosz fennhatóság alá. A beloruszok - hasonlóan az ukránokhoz - keleti szláv nép, földrajzi lehelyezkedésüknek és történelmüknek köszönhetően antropológiai értelemben a beloruszok között a balti típus van túlsúlyban. Az ország hivatalos nevét (Belarusz) sok másik ország fordítja úgy, ahogy nálunk is elfogadott: Fehéroroszország (White Russia). Tiszteletre méltó törekvés a Földrajzinév-bizottság részéről, hogy magyarosítsuk az országneveket. Ám mi van, ha tévedtünk a fordítást illetően?
Kezdjük azzal, hogy a fehér nem is biztos, hogy fehér. Kedves Olvasóm! Talán még felrémlik, hogy orosz órán elhangzott, hogy a Vörös Tér (Красная площадь) nevében a Красная jelző eredetileg nem vöröset, hanem szépet jelentett. A Belarusz országnévben a fehér előtag sem feltétlenül a színre, hanem földrajzi elhelyezkedésre utal. A Litván Nagyfejedelemségben Fehér Rusz alatt a Polocktól Minszkig terjedő területet értették. Egyes elméletek szerint az itt lakók szőke hajára és kék szemére utalva, mások szerint azt jelezték ezzel, hogy ezt a területet nem érintette a tatár hódítás. Folytassuk azzal, hogy a Rusz pedig nem azonos Oroszországgal. Esetünkben Rutheniára, a keleti szlávok lakta területre utalhat.
Ám mielőtt parttalan vitát indítanék az ország nevének helyes használatáról, had javasoljam, hogy tartsuk tiszteleteben, amit a beloruszok kérnek! Az ő álláspontjukból kiindulva, ha országuk egy személy lenne, bemutatkozáskort ezt mondaná:
„Kérlek, hívj Belarusznak! Ha nagyon hivatalos akarsz lenni, szólíthatsz Belarusz Köztársaságnak! De kérlek, ne hívj Belarussziának, az a szovjet időkben volt a nevem! És nem igazán szeretem a Fehéroroszország megszólítást sem. Ha pedig jelzős szerkezetben használod a nevem, akkor belorusz. Például belorusz emberek.”