A rombikuboktaéder a világ minden pontján a 13 lehetséges félig szabályos poliéder egyike, melynek 24 csúcsa és 48 éle van. De nem Minszkben! Ez itt a modern Belarusz jelképe, a minszki Nemzeti Könyvtár épülete. Az épület tervezői a könyvtár, leginkább csiszolt drágakőre emlékeztető formájával, a tudás értékét és a világ végtelenségét kívánták szimbolizálni. Bevallom, engem leginkább egy ultramodern repülőtérre emlékeztet.
A 2006-ban megnyílt épületben 23 emeleten 18 olvasóterem található, melyek egy időben 2000 főt tudnak befogadni. A könyvtár alapterülete 113 ezer négyzetméter, ahol 14 millió kiadványt őriznek. A könyvek közel 55 ezer négyzetmétert foglalnak el. Egyre több kutató választja az ismert oroszországi könyvtárak helyett a minszki Nemzeti Könyvtárat, ha orosz nyelvű forrásanyagokat keres, mert modernebb körülmények között kutathat, több forráshoz fér hozzá, és gyorsabban megkapja a kért könyveket.
Ha Minszkben jársz, érdemes bemenned a Nemzeti Könyvtárba! 4 belorusz rubelért (kb. 500 forint) panorámalifttel felmehetsz az épület tetejére, ahonnan pazar kilátás nyílik a városra. Maga az épület 73,6 méter magas, a kilátóteraszról körbetekintve olyan érzésed van, mintha a tenyeredbe simulna a város. Innen látszik a könyvtár melletti hatalmas szökőkút is, ami csak nyitvatartási időn kívül működik, hogy ne zavarja az olvasótermekben lévő látogatók elmélyült munkáját. És ha már ott vagy, ne hagyd ki a könyvtár kávézóját. Onnan is lenyűgöző a kilátás és nagyon finom a sajttortájuk!
Ja, és hogy szavam ne felejtsem! Természetesen ennek is van magyar vonatkozása, mert a könyvtár kimondhatatlan formája ugyanaz, mint a Rubik-kígyó nevű játék összehajtogatott alakban.