Ahogy már előzőleg említettem, kérlek, szólíts Belarusznak! Nem igazán szeretem a Fehéroroszország megszólítást, bár tudom, hogy a Magyar Földrajzinév-bizottság szerint nálad így helyes.
Van saját nyelvem, a belorusz, ami sokkal inkább hasonlít a lengyelre, mint az oroszra. Mivel a lakóim 90%-a a mindennapi életben az orosz nyelvet használja, nálam az is hivatalos nyelv. De létezik egy átmeneti nyelv is, amit főleg a falvakban használnak, ez a traszjanka, ami az orosz és a belorusz keveréke.
Tudod, sok mindenben hasonlítunk egymásra: 9,5 millió ember lakik nálam, ehhez én kicsivel több mint kétszer akkora vagyok, mint Magyarország. A fővárosom Minszk, ahol 1,8 millió ember él.
Nincs tengerem, én vagyok Európa legnagyobb tengeri kijáratok nélküli országa. Fontos kereskedelmi útvonalak haladnak át a területemen, ezek évszázadok óta biztosítják Európa és Ázsia között az áruforgalmat. A kereskedelmi utak többnyire egyben fontos hadiutak is, különösen olyan sík vidéken, mint az enyém. Ezért a történelem során a lakóim sokat szenvedtek, a II. világháborúban minden 3. lakómat elvesztettem.
Ahogy említettem, meglehetősen sík vidék vagyok, a legmagasabb pontom 345 méter (Dzerzsinszki-hegy). Cserébe viszont van közel 3000 vízfolyásom és 11 ezer tavam. Legnagyobb folyóm a Dnyeper, legnagyobb tavam a Narocs. Alig 50 éve még a területem 1/5-e mocsár volt, ebből mára már sokat lecsapoltak. Nagyon zöld vagyok, hiszen területem 40%-át borítja erdő. Ezek nem egyszerű erdők, ezek valódi rengetegek. Pont mint a mesében. Egy rengetegben pedig rengeteg állat él. Nálam szabadon él az európai bölény, vadló, szarvas, őz, vaddisznó, farkas, róka, vidra, hód, mosómedve, vadászgörény, de a madárvilágom is nagyon gazdag. Kedvenc madaram a gólya, a bölény mellett ez az egyik jelképem. A virágok közül a kedvencem a búzavirág, sok helyen találkozol vele a népművészetemben is, de a nemzeti légitársaságom, a Belavia is használja a logójában. Nekem a búzavirág a lelkiséget, a hűséget és a tisztaságot jelenti.
Az erdőim és a mocsaraim nemcsak természeti értékek, de életmentő búvóhelyek is adott esetben. Tudtad, hogy a II. világháború idején csak a Minszk melletti Nalibovi erdő közel 20 ezer partizánnak és zsidónak nyújtott menedéket? Ha egyszer a menekülők elérték az erdőt, a sűrű rengetegben és a szinte összefüggő mocsárvilágban szinte lehetetlen volt megtalálni őket. A megszállók annyit tehettek, hogy a települések határaiban kivágták az erdő fáit, hogy a menekülők nehezebben érjék el a védelmet jelentő helyet.
Ásványkincsekben sem vagyok túl gazdag. Kőolajat 1964-ben találtak nálam, de ez szükségleteimnek alig a 10%-át fedezi. Van még néhány barnaszén- és tőzeglelőhelyem. Egyéb nyersanyagokból egyedül kősó- és kálisó áll rendelkezésre jelentős mennyiségben és kiváló minőségben. a kálisóból kiváló műtrágyát készítek, ebben világviszonylatban is nagyon jó vagyok.
A Szovjetunió idején a gépgyártás és a kutatás, fejlesztés jutott nekem. Ezt 1991 után is igyekeztem megőrizni, így ha otthon traktort látsz, több mint 50% az esélye, hogy az Belarus traktor. El se hiszed, milyen kényelmes elektromos buszokat és modern villamosokat, trolibuszokat tudok gyártani!
A mezőgazdaságra nagy figyelmet fordítok, így az elmúlt évtizedekben elértem, hogy a boltok polcain lévő élelmiszerek 80-90%-a belorusz termék. Pedig az éghajlati és a talajviszonyok nem nekem kedveznek. A helyzetemet nehezítette, hogy a csernobili katasztrófát nagyon megszenvedtem. Érintette a mezőgazdaságomat is, hiszen a termőföldjeim, legelőim, szántóim 20%-a lett szennyezett. Ami viszont szereti az én éghajlatomat és a talajt, az a burgonya és a rozs, de termelnek még tavaszi árpát és búzát, illetve takarmányféléket, cukorrépát is az embereim. A gyümölcsök közül az éghajlatom az almának és a bogyós gyümölcsöknek kedvez. Veled ellentétben én a naranccsal meg se próbálkoztam. Ha van az állatok és a virágok között jelképem, akkor a mezőgazdasági növények között egyértelműen a burgonya az. 400 féle módon tudom elkészíteni! Anno a szovjet hadseregben szolgáló kiskatonáim gúnyneve Bulbas volt. Tudod, miért? Mert belorusz nyelven a bulbas krumplit jelent. Fő ipari növényem a len, csodaszép háztartási textíliákat és ruhákat készítek belőle.
Röviden ennyit magamról!